متن خبر

کدخبر:850
منتشر شده در سه شنبه, 24 دی 1392 23:54
بازدید: 20319
+ 0
+ 1
امتیاز کاربران
 

این خبر را با دوستان خود به اشتراک بزارید

Submit to FacebookSubmit to Google BookmarksSubmit to StumbleuponSubmit to TwitterSubmit to LinkedIn

رئیس جمهور با اشاره به اینکه دولت به عنوان کارگزار مردم است گفت: ما موظف هستیم همه مشکلات، کارآمدی ها و ناکارآمدی ها را به مردم گزارش دهیم و در این دولت انتقاد آزاد است.

به گزارش خبرنگار مهر حسن روحانی عصر امروز در جمع دانشگاهیان، نخبگان و فرهنگیان استان خوزستان با تبریک هفته وحدت اظهار کرد: من البته در این جلسه هدفم بیشتر شنیدن، استفاده کردن و بهره بردن بود که به این هدف نائل شدم.

نکات بسیار مهمی از سوی نمایندگان بخشهای مختلف بیان شد و مقصود ما هم از حضور در جمع فرهنگیان، دانشگاهیان و نخبگان شنیدن همین موضوعات بود.

رئیس جمهور با تشریح معنای نخبه تصریح کرد: مقصود ما از کلمه نخبه فقط آنهایی نیست که سمت، مدرک، شغل و منصب سیاسی و اجتماعی دارند.

وی ادامه داد: یک رئیس عشیریه یا قبیله ممکن است به ظاهر نه سمت سیاسی و یا جایگاهی از لحاظ مدرک علمی نداشته باشد اما ممکن است فردی با تجربه و صاحب نظر  در مسائل اجتماعی و محیطی خودش باشد که این فرد هم یک نخبه محسوب می شود.

روحانی ادامه داد: یک ورزشکار پیشکسوت و فردی که سابقه جهاد، دفاع و مبارزه با دشمن دارد ولو اینکه سمت نظامی یا مدرک دانشگاهی نداشته باشد از نظر ما یک نخبه محسوب می شود.

رئیس جمهور با تاکید بر اینکه هر کس می داند، می تواند و می خواهد نخبه است گفت: همه آنهایی که در جامعه ما دارای توانمندی ویژه هستند، توانمندی ویژه برای شناخت، درک مسائل، دریافت داده ها، تحلیل، بررسی و حل و فصل مسئله برای ارائه راه حل چنین افرادی هم از نظر ما نخبه محسوب می شوند.

روحانی با بیان اینکه نخبه کسی است که در جامعه دارای احترام خاص و ویژه باشد باشد خاطرنشان کرد: کسی که قدرت  تبیین، تعمیم و تشریح نظرات، خواست و مطالبات به حق جامعه را داشته باشد نخبه بشمار می رود.

وی با اشاره به چگونگی تصمیم گیری درباره سفر به استان خوزستان در دولت گفت: ما هفته ها پیش وقتی تصمیم داشتیم دیدار استانی را آغاز کنیم به فاصله چند جلسه بررسی به خوزستان رسیدیم و بلافاصله مسائل این استان را مشخص کرده و مورد بررسی قرار دادیم. در مجموع بسیار راحت مسائل استان لیست شد.

روحانی اضافه کرد: حتی در جمع نمایندگان استان هر کدام از نمایندگان مسائلی را بیان کردند و نیازمندی ها را به صورت مکتوب ارائه کردند که این موضوعات در دست بررسی است اما در این بین اولویت بندی بسیار اهمیت دارد.

رئیس جمهور گفت: با امکانات موجود باید بدانیم که در خصوص مشکلات و معضلات استان، کار را از کجا شروع کنیم اینکه نخبگان جامعه ما بتوانند مطالبات و نیازمندی ها را دسته بندی و ارائه کنند اقدام بسیار مهم و ارزشمندی محسوب می شود.

وی با بیان اینکه یکی از فشارهایی که می تواند دولتمردان را به ناروا به  و به مسیر نادرست هدایت کند فشار مطالبات مردمی است عنوان کرد: گاهی اوقات فشار دستگاههای مختلف ما را به جایی می رساند که برای تکمیل پروژه های مصوب و نیمه کاره به 400 هزار میلیارد تومان نیازمند هستیم.

رئیس جمهور افزود: ما باید خواسته ها و مطالبات مردمی را تامین کنیم البته این وظیفه دولت نیست بلکه وظیفه اقشار فرهنگی، نخبگان و صاحب نظران هست و آنها می توانند مطالبات به حق مردم را تبیین و از دولت مطالبه کنند.

وی با بیان اینکه نخبگان باید منتقد دولت و جامعه باشند اظهار کرد: ما نباید از انتقاد بهراسیم. زیرا هیچ کس در این کشور نمی تواند ادعای این را داشته باشد که برنامه و تصمیمهایش بدون نقص است.

رئیس جمهور افزود: همه ما دچار خطا و اشتباه می شویم و تنها خرد جمعی می تواند ما را از این مشکلات نجات دهد.

وی با بیان اینکه نخبگان می توانند واسطه خوبی بین دولت و جامعه باشند گفت: دولت موظف است با نخبگان در تماس باشد و از آنها بهره جوید.

روحانی اظهار کرد: اگر انتقاد در کشور آزاد بود امروزه ما با مشکلی بنام سد گتوند مواجه نبودیم و در همین راستا به مسئولان مربوطه دستور خواهم داد که مساله این سد را به دقت مورد بررسی قرار دهند.

وی گفت: من هیچ داوری و قضاوتی در خصوص مشترک این سد ندارم اما به طور حتم سدی که می توانست مایه امید در استان باشد متاسفانه امروزه به مایه نگرانی آنها تبدیل شده به همین دلیل باید علت این مساله را جویا شویم.

وی با بیان اینکه دولت باید یک گزارش کامل در خصوص مشکلات این سد به مردم ارائه دهد اظهار کرد: در همین راستا در جلسه ای که با وزیر نیروی سابق داشتیم این قضیه مطرح و مسئولان مربوطه نیز در پاسخ عنوان کردند که این مساله به طور کامل حل شده و جای هیچ گونه نگرانی وجود ندارد.

رئیس جمهور با اشاره به اینکه دولت به عنوان کارگزار مردم است عنوان کرد: ما موظف هستیم همه مشکلات، کارآمدی ها و ناکارآمدی ها را به مردم گزارش دهیم و در این دولت انتقاد آزاد است.

وی با اشاره به اینکه با سابقه ترین مرکز علمی کشور و کل منطقه دانشگاه جندی شاپور خوزستان است گفت: این استان دارای تمدن بسیاری است و نیاز به حرکت دارد.

وی افزود: دولت با کمک نخبگان و حمایت مردم استان می تواند زمین های زراعی استان را با استفاده از مخازن آبی موجود و سدها سیراب نماید.

روحانی تصریح کرد: تا پایان سال جاری منابع مالی برای سیراب کردن 450 هزار هکتار زمین زراعی تامین خواهد شد و در سه سال آینده نیز آب به زمینهای زراعی کل استان خواهد رسید.

وی با اشاره به تامین آب آشامیدنی مردم استان خوزستان اظهار کرد: در دولت گذشته اقداماتی در این خصوص انجام شد و ما نیز این فعالیتها را ادامه خواهیم داد و در هفته آینده مردم اهواز از آب با کیفیت استفاده خواهند کرد البته ما به دنبال اجرای این طرح در کل استان خواهیم بود.

رئیس جمهور با اشاره به طرح انتقال آب کارون به فلات مرکز اظهار کرد: آبی که از سرشاخه های کارون جدا می شود فقط برای استفاده شرب قرار خواهد گرفت.

وی تصریح کرد: بحث آلاینده های موجود در هوا و شبکه فاضلاب استان نیز از جمله مواردی است که باید مورد توجه ویژه قرار بگیرد.

روحانی افزود: از نظر ما کل خرمشهر و آبادان منطقه آزاد خواهند بود و احقاق این مساله برای ما خیلی مهم است.

وی با اشاره به بحث ریزکردها عنوان کرد: حل این مساله نیازمند همکاری سایر کشورهای منطقه خواهد بود و در همین راستا معاونت علمی، فناوری رئیس جمهور، مسئولیت این را بر عهده دارد تا این مساله را بررسی کند تا به راه حلهایی در این خصوص دست یابد.

رئیس جمهور با تاکید بر اینکه من خط کشی های سیاسی و بومی و قومی را قبول ندارم اظهار کرد: نباید هیچ گاه فردی در استان خوزستان به دلیل وابستگی قومی و یا فعالیت جناحی کنار گذاشته شود که این کار یک خیانت به مردم است.

وی افزود: اگر کسی به اندازه یک هزارم درصد بین قومیت های مختلف فاصله بگذارد در پیشگاه خداوند و ملت ایران مسئول خواهد بود.

روحانی عنوان کرد: ایجاد فرصت برابری زنان و مردان در مسائل اجتماعی یک وظیفه ملی و الهی است.

نوشتن دیدگاه


تصویر امنیتی
تصویر امنیتی جدید

گزارش تصویری

آخرین / پربازدید


مناطق


پیوند ها

ندای وارنا
سایت خبری جنوبشرق استان تهران