متن خبر

کدخبر:4061
منتشر شده در دوشنبه, 17 مهر 1396 13:31
بازدید: 370
+ 0
+ 0
امتیاز کاربران
 

این خبر را با دوستان خود به اشتراک بزارید

Submit to FacebookSubmit to Google BookmarksSubmit to StumbleuponSubmit to TwitterSubmit to LinkedIn

رضا دهقان خبرنگار جنوب شرق استان تهران در یادداشتی به انتقاد از روند فعلی پلمپ قهوه خانه ها و ضرورت اقدام فرهنگی در مبارزه با مصرف قلیان پرداخت.

 

به گزارش ورامین پرس، متن این یادداشت به شرح زیر است:

« قلیان و قهوه خانه در ورامین همچنان مورد بحث و بررسی است. هر چند وقت یکبار مسئولی و نهادی موضوع قلیان را پیش می کشد و چند ماهی روی علل و راهکارهای مبارزه با قلیان و ترغیب جوانان به عدم استفاده آن بحث می شود.

آرشیو سایتها و اخبار در رسانه ها نشان می دهد از سال 87 مصوبه عدم استفاده قلیان در پارک ها وجود دارد و بارها هم طرح ضربتی پلمپ قهوه خانه ها اجرایی شده و روزی هم ورامین را شهر بدون دخانیات اعلام کردند.

همه می دانیم مضرات مصرف قلیان چه هست و چند برابر بدتر از سیگار ضرر دارد اما سوال اینجاست راهکار مبارزه با مصرف قلیان چیست؟

در این خصوص چند دیدگاه در ورامین وجود دارد.دیدگاه اول، خواستار پلمپ تمام قهوه خانه ها و ممنوعیت استعمال قلیان در پارک و بوستان ها است که پیش از این چندین بار اجرا شده است. این نگاه همه راهکارها را در بستن و ممنوعیت می بیند.

نگاه دوم، نگاه فرهنگی توأم با اقدامات اجرایی نظیر پلمپ قهوه خانه های غیرمجاز و اجرای برنامه های فرهنگی برای دوری نسل جوان از قلیان است.

و نگاه سوم، کلاً فرهنگی است که اعتقاد دارند تا جوانی به قهوه خانه نرود پس قهوه خانه و قلیان و بیماری نیست و اعتقاد دارند باید مردم و نسل جوان را با مضرات قلیان آشنا کرد.

البته موضوع برخورد با قهوه خانه های ورامین به طور کلی اشتباه است. کسی که بخواهد قلیان مصرف کند در هر جایی (منزل، پارک، کوه و جنگل) هم قلیان می کشد؛ چه قهوه خانه باشد و چه نباشد، پس هدف ما مبارزه با قلیان است یا قهوه خانه؟؟ فرضاً قهوه خانه ها را هم بستیم قلیان از قهوه خانه به پارک و بوستان و منازل می رود.

اما نکته ای که باید به آن توجه کرد علت حضور جوانان در قهوه خانه ها است. نکته ای که کمتر کسی حاضر می شود درباره آن صحبت کند شاید نتایج آن نشانه کم کاری خود مسئولان باشد.

بیایید با هم چند حساب ساده داشته باشیم و بعد از آن یک نتیجه گیری کنیم. در ورامین با احتساب قهوه خانه های مجاز و غیر مجاز 40 قهوه خانه فعال است (بر خلاف تصور مردم تعداد قهوه خانه های ورامین بسیار کمتر از دو شهر همجوار است)

به طور میانگین هر قهوه خانه شاهد حضور 100 نفر طی 12 ساعت کاری خود هستند (البته در برخی قهوه خانه ها تا 300 نفر هم در طول روز تردد می کنند) میانگین حضور هر فرد در قهوه خانه 1 ساعت است که با احتساب افراد یعنی 4 هزار ساعت از وقت جوانان ورامین در این مکان ها برای قلیان کشیدن می گذرد. البته این میزان ساعت غیر از جوانانی که در پارک ها و بوستان ها قلیان مصرف می کنند، است.

پس 4 هز ار جوان هر روز 1 ساعت از وقت خود را برای مصرف قلیان می گذارند و قطعاً کسی که این 1 ساعت بیکار است به دنبال تفریح مناسب و گذراندن وقت به قهوه خانه می رود.

سئوال اینجاست ما برای جوانان ورامین چه امکاناتی را فراهم کردیم که این 1 ساعت را در قهوه خانه نباشند و جایی بروند که تفریح سالم باشد؟

از مجموعه های ورزشی ارزان بگوییم.از مراکز تفریحی مانند انچه در تهران و کرج هست بگوییم.از اشتغال این جوانان بگویم که وقت برای کشیدن قلیان ندارند. چرا کسی حاضر نیست تحقیق کند چرا یک جوان 1 ساعت خود را در قهوه خانه می گذراند ولی همواره اصرار داریم قلیان نکشند؟

و نکته دیگر اینکه مشکلاتی مانند قلیان مختص ورامین نیست که ما برای این شهر نسخه ویژه ارائه می دهیم. قلیان در سرتا سرایران رونق دارد و قطعاً باید نگاهی ملی به این موضوع باشد.

قهوه خانه مشکل اصلی نیست مشکل بیکاری جوانان است که انها را به قهوه خانه می کشد. مشکل نبود مراکز تفریحی و ورزشی مناسب است. مشکل عدم فرهنگسازی در سطح جامعه است که می تواند در آموزش و پرورش و مسجد و ... جوانان آگاه سازی شود.

به راستی در این حوزه چه کردیم؟ تا کی پلمپ و بستن و شکستن و ... ما توانستیم با تبلیغات و فرهنگسازی کمربند ایمنی را تبدیل به فرهنگ روزانه مردم کنیم پس می توانیم به جای پلمپ، قهوه خانه ها را کمی خلوت تر کنیم».

*رضا دهقان

 

 

نوشتن دیدگاه


تصویر امنیتی
تصویر امنیتی جدید

گزارش تصویری

آخرین / پربازدید


اخبار داخلی


مناطق


پیوند ها

ندای وارنا
سایت خبری جنوبشرق استان تهران
خبرگزاری برنا
برنا استان تهران
وارنا نیوز
پایگاه خبری وارنا نیوز
فرمانداری ورامین
سایت فرمانداری ورامین
ندای وارنا
سات خبری استان تهران